Επιμορφωτικό σεμινάριο και Δειγματική διδασκαλία στο μάθημα της Νεοελληνικής λογοτεχνίας της Α΄λυκείου

50Στις 13-1-2015 υλοποιήθηκε στο σχολείο μας, στην αίθουσα διδασκαλίας του τμήματος Α2, επιμορφωτικό σεμινάριο από τη Σχολική σύμβουλο των φιλολόγων κα Σπυρέλη Χρυσούλα και δειγματική διδασκαλία σε συνεργασία με τη διδάσκουσα του Τμήματος κα Ασημακοπούλου Αικατερίνη, στο μάθημα της Νεοελληνικής λογοτεχνίας της Α΄λυκείου και συγκεκριμένα στην ενότητα “Παράδοση και Μοντερνισμός στη Νεοελληνική Ποίηση”, με θέμα: “Η αναβίωση του έμμετρου και ομοιοκατάληκτου στίχου στη σύγχρονη ποίηση”. Στο σεμινάριο συμμετείχαν όλοι οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ02 του ΓΕ.Λ. Ευηνοχωρίου. Εκπαιδευτικοί και μαθητές συμμετείχαν δημιουργικά κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου που είχε βιωματικό και ομαδοσυνεργατικό χαρακτήρα.